Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha a hosszú hétvégét, az ünneplés fáradalmait valamennyire kipihenve, továbbra is hallgatják műsorunkat. 2024. augusztus 21-én, szerdán este, az ismétléskor, szombaton 14 órától és a Lakihegy Rádió hangos archívuma segítségével bármikor ma nem csak a térség, hanem egyúttal egész Magyarország néhány különlegességéről lesz szó. Az államalapításra is emlékeztünk augusztus 20-án – az azóta eltelt időt egyszerűen átugorva, napjainkba és egyben mégis egy kicsit a múltba megyünk vissza. Az Országgyűlés 2011-ben fogadta el a Hungarikum-törvényt, azóta már 92 magyar különlegesség viselheti ezt a címet. Egyik sem napjaink találmánya, valamennyi hosszú évtizedek, ha nem évszázadok alatt nemesedett különlegességgé, némelyiket ország-világszerte ismerik és keresik, de van, amelyik híre-neve Magyarországon maradt, jeléül a magyar ízlés és ízlelés különleges voltának. Lezsák Sándor író-költő, egykori ellenzéki irodalmár, ma az Országgyűlés alelnöke, a Lakitelki Népfőiskola Alapítvány létrehozója találta és harcolta ki, azután építette fel a kezdeti ellenkezést legyűrve a Hungarikum-mozgalmat, amely már önmagában is hungarikumnak nevezhető. Sőt, tovább megyek: tulajdonképpen a Szent Korona és a Szent Korona-tan is hungarikumnak nevezhető – más országok ilyenek ereklyékkel nem büszkélkedhetnek. Sok, általában előadásokkal, ismertetőkkel egybekötött kiállításon bemutatkoztak már a remek termékek – a mai műsor is egy ilyen alkalommal készült. Éppen tíz évvel ezelőtt. Az annak idején elhangzottak vajon mennyire állták ki az idő próbáját? Az akkori hungarikumok ma is annak számítanak? Döntsék el Önök, kedves hallgatóink!
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.