Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha ránk figyelnek a jól fűtött szobában. A térség különleges értékeiről, különleges lakóiról szóló beszélgetős műsorunk, a Sziget Szelet XVI. évfolyamának 4. számát hallgatják, a szerkesztő-műsorvezető, Haeffler András vagyok. Egy kis mitológiai visszaemlékezéssel kezdem, nem véletlenül. A görög mitológiában Szürinxet, az erényességéről ismert vízi nimfát Pán, a pásztorok kecskeszarvú, kecskelábú istene üldözte szerelmével. Egy folyóhoz érve Szürinx nővéreitől, a naiaszoktól kért védelmet, akik nádszálakká változtatták őt, így rejtették el. Amikor Pán odaérkezett, csalódott sóhajtásától a nádak panaszos hangokat adtak ki. Pán erre levágta a nádszálakat, méhviasszal egymáshoz ragasztotta őket, megalkotta az első pánsípot, aminek szürinx lett a neve. A mitológiától eltekintve a hivatalos megfogalmazás szerint a pánsíp több összeillesztett ajaksípos eszközből álló fúvós hangszer. Az ősi zeneszerszám változatai napjainkban főként Dél-Amerikában, Romániában használatosak és megtalálhatók sokfelé Afrikában, Ázsiában és Óceániában is. Magyarországon szintúgy hozzáférhető – a mai változatok néhány ezertől százegynéhány ezer forintig megvásárolhatók, amennyiben valaki az ezzel való muzsikálást szeretné művelni. Természetesen megtanulható – majd erről is szó lesz a mai műsorban, amelynek vendége egy pánsíp-művész. Fiatalabb korában nagynevű hazai zenekarokkal, később a világban utazgatva mindenütt ismert, hasonlóan nagynevű külföldi együttesekkel játszott. Fellépésekben és élményekben gazdag élet után jelenleg Délegyházán, egy mesebeli házikót formázó, stúdiót is magába foglaló hajlékában él, itt beszélgettünk pályafutásáról. A dunavarsányi Petőfi Művelődési Ház igazgatója, Portik-Cseres Éva hívta föl rá a figyelmem, és mivel pánsíp-művésszel még nem készítettem interjút, örömmel kerestem fel. Jöjjenek velem, induljunk együtt, ismerkedjünk meg vele és egyszerű, ám mégis különleges hangszerének hangjával!
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.