Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha az ablakon kitekintve egy pillantást vetnek a messziről is jól látható lakihegyi adótoronyra. 2023. november 8-án, szerdán este és az ismétléskor, szombaton 14 órától, valamint a világhálón a Lakihegy Rádió honlapjára kattintva térségünk érdekességeiről szóló beszégetős műsorunk, a Sziget Szelet XV. évfolyamának 45. számát hallgatják, a szerkesztő műsorvezető, Haeffler András vagyok. Egy közeledő születésnap okán kértem az előbb, hogy vessenek egy pillantást a szivar alakú építményre: decemberben 95. eléri 95. évét az egyedülálló építmény. Szervezetileg és elnevezésében önálló Magyar Rádió ugyan már nem létezik, beleolvadt egy nagyobb egységbe, a műsorszolgáltatási alapba, de jelképe, a szószoros értelmében és jelképesen is sok vihart megélt adótorony ma is büszkén hirdeti a magyar mérnökök műszaki tehetségét. Sokáig innen sugározták a Kossuth Rádió műsorát, ma már átvette ezt a szerepet a Solton felépült, látványában korántsem ilyen megcsodálni való adótorony – ám a lakihegyi műszakilag nem vonult teljesen nyugdíjba, ma is innen sugározzák például azt a jelet, amelyre be- és kikapcsolódnak a településeken a közvilágítási lámpák. Sokszor megjósolták már, hogy a rádióhallgatásnak vége, átvette a helyét a televízió, a számítógép és az okostelefon – ez azonban egyáltalán nincs így, mert a rádiónak van egy behozhatatlan előnye: csak a fülünket foglalja le, műsorhallgatás közben bármilyen más tevékenységet végezhetünk, legyen az ebédfőzés vagy takarítás – a tévézéshez vagy a számítógéphez már le kell ülni, nem tudunk mellette másra is figyelni (persze vannak, akiknél éjjel-nappal megy a tévé, de ők is jobbára a hang miatt kapcsolták be, a képernyőt nem nézik). Rádióra tehát továbbra is szükség van, a magyar rádiózás jelképének születésnapját tehát remélhetőleg még sokáig megünnepelhetjük. Szigetszentmiklóson, a Városi Könyvtár és Közösségi Házban önálló kiállítás is nyílik november 27-én és egészen december 7-ig lesz megtekinthető. Jöjjenek velem, induljunk együtt Mish Nándorral, a Helytörténeti Gyűjtemény muzeológusával, helytorténésszel az adótoronyhoz – akár egy nagy tehetségű primadonna, megérdemli a köszöntést!
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.