Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha velem együtt köszöntik 175. születésnapja alkalmából a térség egykor meghatározó jelentőségű nagyüzemét. 2024. december 4-én, szerdán este, a szombaton 14 órakor kezdődő ismétlés idején, ezután pedig a Lakihegy Rádió hangos archívuma segítségével bármikor gondolatcserélő műsorunk, a Sziget Szelet XVI. évfolyamának 49. számát hallgatják, a szerkesztő-műsorvezető, Haeffler András vagyok. Van, pontosabban volt itt nálunk egy legendás gyár, amely többek között Szigetszentmiklós életében is fontos volt évtizedeken keresztül: a Csepel Autógyár. Egykori területén ma már sok vállalkozás működik, de a hajdani átvevő csarnokban, vagyis ahol a megrendelők megkapták a korábban kiszemelt járművet, itt maradt egy darab a gyáróriásból. Az autó szó alatt általában személyautót értünk - innen nézve nem jó a hajdani gyáróriás elnevezése, mert sok mindent gyártottak itt, de személyautót nem. Helyesebb lett volna teherautó és autóbuszgyárnak elnevezni, mert a termékek zöme ez a kétféle jármű volt. Aki még nem járt itt, nem is tudja, mit hagy ki - kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt érdemes egy hétvégén felkerekedni és az előzetes egyeztetés után megcsodálni az itt gyártott, a gyűjtők által megőrzött és szinte újjá varázsolt, ma is működőképes különféle teherautókat, motorokat, katonai járműveket. A tárlatvezető, Békés György, ma már mindenki számára Gyuri bácsi első és egyetlen munkahelye itt volt, itt kezdett el dolgozni és innen ment nyugdíjba, érthető, hogy nagy kedvvel, szívesen és a személyes tapasztalatok biztonságával kalauzolja az érdeklődőket a járművek között sétálva. Sok érdekességet mesél minden alkalommal – kifogyhatatlan tárháza a hajdani nagyüzemről szóló, régi és új történeteknek. Korábban csak áprilistól októberig volt látogatható ez az Európa-szerte különleges kiállítás – ma már egész évben jelentkeznek látogatók, Gyuri bácsi fáradhatatlanul kalauzolja őket. Előzetes időpont-egyeztetetés azért ajánlott – a szigetszentmiklósi Helytörténeti Gyüjtemény vezetője, Miss Nándor fogadja az érdeklődő hívásokat, a telefonszáma megtalálható a világhálón. Jöjjenek velem, ismerkedjünk meg együtt először a gyár történetével, utána pedig a járművekkel - remélem, műsorunk hallgatása kedvet teremt egy személyes látogatáshoz! Érdekes – és érdemes – folytatni a múlt héten megkezdett kalandozást a születésnap alkalmából a múltban – Gyuri bácsinak, azaz Békés Györgynek bőven akad még felelevenítendő története!
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.