Historia est magister vitae – a történelem az élet tanítómestere, tartja a régi római mondás arra utalva, hogy mindig emlékezni kell a mögöttünk hagyott évtizedekre. A múltat végképp eltörölni – énekelték (már aki nem csak némán tátogott) minden állami ünnepségen a pártállam idején a megjelentek március 21-én, a lánykori nevén dicsőséges Tanácsköztársaság, ma a vörös diktatúra emlékünnepén. Annak idején a szónokok mindig kiemelték: a kommunista vezetők a proletárgyerekek előtt megnyitották a Margit-szigetet, azaz eltörölték a néhány filléres belépődíjat. Ez volt az akkori családtámogatás első lépése, amelyet nem is követett több, mert a kisajátítások, államosítások következtében napok alatt kialakult közellátási káosz miatt bevezették az elvtársak a jegyrendszert, a sztrájkolók ellen megalakították a Vörös Őrséget, megjelentek az utcákon a fosztogatást biztosító bőrkabátos Lenin-fiúk (a bőrkabátot majd a hírhedt kékcédulás választási csalássorozattal és a szovjet megszállás katonai erejével hatalomra juttatott baloldali diktatúra rohamcsapata, az ÁVH jelképe lesz) és elindultak országjáró útjukra a két Szamuely-testvér által parancsnokolt, úgynevezett akasztó-vonatok. Amely településnél megálltak, ott rögtön megkezdték a helyi elvtársak által besúgottak akasztását a vagonok mellett. Mindezekről és még sok minden másról érthető módon nem akarózott szónoklatokat tartani a vörös zászlós ünnepségeken. Aki kíváncsi sok elhallgatott részletre, annak figyelmébe ajánlom Somogyváry Gyula „És Mihály harcolt”, valamint Wass Albert „Átoksori kísértetek” című művét – döbbenetese élethűséggel elevenítik fel a dicsőségesnek nevezett 133 nap alatt történteket. Természetesen mindkét könyv tiltólistán volt a rendszerváltásig, a balliberális irodalmárok pedig a mai napig nem bocsátják meg a két szerzőnek, hogy a valóságot merték ábrázolni. Wass Albert Romániában ma is gyilkosként elítélt háborús bűnös, a hivatalos igazságügyi szervek hallani sem akarnak perújrafelvételről, a család rehabilitálásáról. Megnéztem a szigetszentmiklósi Városi Könyvtár interneten áttekinthető katalógusában: mind a két könyv kikölcsönözhető. Ennyit bevezetésként, következik a tartalomjegyzék. Halásztelek az első helyszín, a téma pedig a digitális átállás tapasztalatainak elemzése. Minden orvos hangsúlyozza, hogy most, a járvány idején különösen fontos a szervezet védekező képességének erősítése különös tekintettel arra, hogy mostanra, azaz tavaszra elfogytak a vitamin-tartalékok. Dunavarsányban készült az az interjú, amelyben nem tablettákat, hanem gyümölcs- és zöldségféléket ajánl a szakember kedves mindnyájuk figyelmébe. Maradva a tavasznál, a szigetszentmiklósi Aries Kft. városgondozási egységének vezetője tavasszal gyakran feltett lakossági kérdésekre adja meg a választ. Közeledik Húsvét – a lelki felkészülésről mondja el gondolatait Hutóczky Béla, a Szent Miklós templom plébánosa. Ez a mai kínálat, maradjanak velem, rögtön következnek a részletek.
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.