Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha együtt hangolódhatunk rá a húsvéti ünnepnapokra. 2025. április 16-án, szerdán este, a Nagyszombat kora délutánján 14 órakor kezdődő ismétlés idején, ezen kívül pedig hangos archívumunk segítségével bármikor gondolatcserélő műsorunk, a Sziget Szelet XVII. évfolyamának 16. számát hallgathatják meg, a szerkesztő-műsorvezető, Haeffler András vagyok. Az adás és az ismétlés időpontja éppen közrefogja a kereszténység legnagyobb ünnepének három ikonikus napját, Nagycsütörtököt, Nagypénteket és Nagyszombatot. Utánuk következik majd húsvét vasárnap és hétfő, a Jézus feltámadását követő időszak, amikor már a könnyedébb hangulaté a főszerep. De ne szaladjunk ennyire előre, szerdán még mindennek előtte vagyunk. Egy kis történelmi visszatekintés következik. A keresztény egyház szertartásaiban az előkészületi idő a nagyböjt, amely Jézus negyvennapos sivatagi böjtjének emlékére önmegtartóztatására tanít. Ezt kisebb-nagyobb ünnepek követik, majd a húsvéti ünnepkör a pünkösddel zárul. Húsvétkor ünnepli a kereszténység, hogy Jézus Krisztus értünk kínhalált halt, majd feltámadt. A húsvét a legrégibb keresztény ünnep és egyúttal a legjelentősebb is az egyházi év ünnepeinek sorában. A nagycsütörtök (zöldcsütörtök) Krisztusnak az Olajfák-hegyén történt elfogatását idézi fel. ezen a napon a templomokban nincsen szentmise, sem átváltoztatás, vagyis szentáldozás. Nagypéntek Krisztus Pilátus általi halálra ítélésének, megostorozásának és kereszthalálának a napja. Nagyszombat napja a virrasztásé Jézus sírja vagy a templomban az Oltáriszentség mellett. Már nagyszombat este elkezdődnek, de mégis elsősorban a vasárnapi nagy ünnepi liturgia része, hogy égő gyertyás körmenetekkel emlékezünk meg arról, hogy Jézus – amint azt előre megmondta – harmadnap, azaz húsvét vasárnap hajnalán feltámadt halottaiból. Ennyit nagyon röviden az ünnepről. A Sziget Szelet mostani adásában két vendégünk Morva Ákos, a szigetszentmiklósi újvárosi református gyülekezet lelkésze és Hutóczky Béla, a Szent Miklós templom plébánosa. Mindketten arról beszélnek, hogy szerintük mit jelent ez az időszak az emberek életében 2025-ben. Jöjjenek velem, hallgassuk együtt őket!
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.