Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha a Magyar Kultúra Napja alkalmából felidézik magukban a Himnusz összes versszakát. 2025. január 22-én, szerdán, a szombaton 14 órakor kezdődő ismétléskor, ezután pedig a hangos archívum segítségével bármikor a fontos eseményekről szóló gondolatcserélő műsor, a Sziget Szelet XVII. évfolyamának 4. számát hallgatják, a szerkesztő-műsorvezető, Haeffler András vagyok. Január 22-én tartjuk a Magyar Kultúra Napját abból az alkalomból, hogy Kölcsey Ferenc ekkor öntötte a ma ismert formába és látta el dátummal nemzeti imánkat, a Himnuszt. Szigetszentmiklóson ezen a napon este a Városi Könyvtár és Közösségi Ház színháztermében azzal teszik még ünnepélyesebbé az alkalmat, hogy átadják a vitéz Somogyváry Gyula díjat a közművelődés terén kiemelkedő munkát végzett kitüntetettnek, idén Szegedi Zsuzsának. Ezúton is gratulálok neki a Lakihegy Rádió minden munkatársa nevében – Zsuzsiról egy héttel ezelőtt hallhattak portréműsort. A díj névadójának Szigetszentmiklóson, a Kis-Duna partján családi nyaralója volt, falán ma emléktábla hirdeti nevét. Írói nevén Gyula diák a múlt században az első irodalmár-rádiós volt, ő találta ki a hangjáték műfaját és alkotta meg, majd rendezte a felvételkor az első magyar hangjátékot. Sok szállal kötődött az akkor újnak számító rádiózáshoz, a háború befejeztével pedig az akkori Magyar Rádió első irodalmi vezetője lett. Ily módon nem csak egykori nyaralója, hanem a magyar rádiózás jelképe, a lakihegyi adótorony is összeköti Somogyváry Gyulát és Szigetszentmiklóst. Sajnos, ma már lerombolták a budapesti Bródy Sándor utcai épületegyüttest, a Magyar Rádió több, mint nyolc évtizeden át volt otthonát, ezért már csak a Lakihegyen magasodó ikonikus acél-építmény idézi föl a nagy múltú, évtizedeken át méltán fontos és népszerű intézményt, A Magyar Kultúra Napján Somogyváry Gyulára és a Magyar Rádióra egyaránt emlékezve ezért Miss Nándor, a Helytörténeti Gyűjtemény muzeológus-igazgatója segítségével az adótorony történetét elevenítjük fel – talán egyszer majd ennek talapzatán helyezik el a magyar rádiózás márványtábláját.
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.