Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha felírják a naptárba a teendők közé: „Látogatás a Csepel Autó Gyártmánymúzeumban”. 2024. április 10-én, szerdán este, az ismétléskor, szombaton 14 órától és a Lakihegy Rádió hangos archívuma segítségével bármikor a Csepel-sziget különlegességeiről a Sziget Szelet XVI. évfolyamának 15. számát hallgathatják, a szerkesztő-műsorvezető, Haeffler András vagyok. Már az előző két rész bevezetőjében is elhangzott: a magyar nagyságrendek szerinti gyáróriás fénykorában több, mint tízezer embert foglalkoztatott. Közöttük több tucat olyat is, akiknek létezését nem verték nagydobra, pedig - ha pártutasításra is - fontos volt a törődés velük és ezt nem mindenhol vállalták el. Ez a börtönből szabadultak utógondozása volt: munkát és munkásszállást kaptak a szabadultak. Valahol nekik is dolgozni kellett, ha nem akarták folytatni a bűnöző életmódot és az éjszaka közeledtével valahol számukra is kellett nyugvóhely. A Csepel Autóban létrehoztak egy külön ilyen részleget, ahová az úgynevezett hivatásos pártfogók irányították őket hajlandóság esetén. Fiatal riporterként én is többször kint jártam a nyolcvanas évek elején a gyárban, mindig sikerült valamilyen megható vagy riasztó történetet összeszednem - annak idején nem volt könnyű kívülről behatolni ebbe a világba, mert a bűnözésről és az akkor már egyre gyorsabban terjedő kábítószerezésről az volt a hivatalos álláspont, hogy a szocializmus térnyerésével önmaguktól elhalnak, a szocialista ember nem követ el bűncselekményt, pláne nem kábítószerezik. Ezen ma már mosolygunk, de például a kábítószer fogyasztása a hetvenes évek elejétől azért terjedt el nálunk nagyon gyorsan, mert az előbbiekben leírtak szerint nem volt szabad komolyan venni. Messzire kanyarodtunk néhány pillanat alatt az eredeti témánktól, kérem, nézzék el nekem, ha nem csak az egykori gyáróriás, hanem a magam múltjáról is ejtettem néhány szót. Az egykori Csepel Autógyár ma is hatással van a mindennapokra: például felújított irodaházában működik jelenleg a járási rendőrkapitányság, a kormányablak, a járásbíróság. A valamikori gyári óvoda ma a Nemzedékek Háza. A József Attila lakótelep sok volt Csepel Autósnak biztosít otthont. Az ÁTI Sziget Ipari Parkban ma is sok a térségi munkavállaló – ha nem is annyi, mint egykor. Érdemes – és érdekes – az ismerkedés folytatása a múlttal, bőven maradt még Békés Györgygyel, azaz Gyuri bácsival felelevenítendő történet!
Társaságunkat az Xtaxit azért hoztuk létre, hogy a Szigetszentmiklóson és a környező településeken élőknek, illetve a térségben üzemelő vállalkozásoknak nyújtsunk segítséget egy megbízható, korrekt és színvonalas taxi szolgáltatással. Az Xtaxi csapatával kényelmesen, biztonságosan és pontosan érheti el Ön is az úticélját.
Vegye igénybe szolgáltatásunkat és tapasztalja meg Ön is, hogy nálunk az utasok igényei és elégedettsége a legfontosabb!