Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, hogy a húsvéti ünnepek elmúltával megerősödött figyelemmel hallgatják a műsort. 2025. április 23-án, szerdán kora este, a szombaton 14 órakor kezdődő ismétlés idején, valamint a hangos archívum segítségével bármikor fontos dolgainkról szóló riportműsorunk, a Sziget Szelet XVII. évfolyamának 17. számát hallgathatják meg, az alapító szerkesztő-műsorvezető, Haeffler András vagyok. Mai műsorunkban a gyerekek vannak a középpontban – két különböző csoportot érintve, róluk szól minden mondat. Bő egy héttel ezelőtt a szigetszentmiklósi Ádám Jenő nevét viselő oktatási intézményben 12. alkalommal tartották meg az óvodapedagógiai szakmai napot a következő mottóval: „Egyensúlyban önmagunkkal, harmóniában a gyermekeinkkel.” Másként fogalmazva: egy kiégett, depressziós felnőtt semmiképpen sem végezhet hasznos munkát a kisgyermekek személyiségének formálásában, A szülőkön kívül az óvonénik, csekély számban az óvóbácsik, vagyis az óvodapedagógusok azok, akik a 3-7 éves korú gyerekekkel nagyon sokat foglalkoznak, Az ovisok főként utánzással tanulnak, ezért az óvodapedagógus nem pusztán játszik a gyerekekkel, hanem mintát ad a számukra. Meséléssel, énekléssel, mondókákkal, kézműves foglalkozásokkal, bábozással, mozgásos játékokkal, rajzolással, szerepjátékokkal fejleszti őket. A közös tevékenységek, látogatások, kirándulások során fontos, hogy élményeket, azon kívül pedig ismereteket nyújtsanak a számukra. Hasonlóképpen fontos a szülőkkel való jó kapcsolat kialakítása és ápolása – egymás hatását erősítve formálhatják helyes módon az apróságok egyéniségét. Sokat lehetne és kellene még erről a nagyon fontos és felelősségteljes hivatásról mesélni annak érdekében, hogy mi, szülők és nagyszülők megfelelő módon elismerjük tevékenységüket. A szakmai napon sem az előadók, sem a hallgatók, azaz a szigetszentmiklósi óvodapedagógusok számára nem kellett önnön fontosságukat bizonygatni, érdeklődve és jó hangulatban figyeltek minden mondatra azzal a szándékkal, hogy majd az óvodai munkában hasznosítsák a tudást. A gyorsan elrepülő óvodai időszak után következik az iskola – mint ahogy a legutóbbi képviselőtestületi ülésen is szóba került, óvodai férőhely már bőséggel van, most az általános iskolaiból van kevés. Az elmúlt években kormányzati forrásokból két nagyon szép, korszerű iskola is megnyitotta kapuit Szigetszentmiklóson és előkészületben van a Buckában a harmadik felépítése a református egyház irányításával. A munkálatokról érdeklődtünk az újvárosi közösség lelkészénél, Morva Ákosnál. Jöjjenek velem, induljunk együtt a gyerekek jövőjébe!
A Kis-Duna mente TDM Nonprofit Kft. a Csepel-sziget és a Kis-Duna mente térség turizmusának fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet. Céljuk, hogy a térség 21 településének mintegy 100 látnivalóját és programját bemutassák a látogatóknak egész évben.
A szervezet kiemelt figyelmet fordít a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzésére, miközben aktívan dolgozik a turizmus infrastruktúrájának fejlesztésén. Közreműködésükkel számos helyi rendezvény és program valósul meg, amelyek nemcsak a látogatók, hanem a helyi lakosok számára is értéket teremtenek.
A Kis-Duna mente TDM célja a térség turisztikai vonzerejének növelése, a helyi identitás erősítése, valamint a fenntartható turizmus alapelveinek előmozdítása. Szolgáltatásaik között szerepel az információszolgáltatás, a marketingtevékenység, valamint a helyi vállalkozások szakmai támogatása és hálózatépítése.
Az együttműködés és a közösségi szellem kiemelt fontosságot kap a szervezet működésében, hiszen hisznek abban, hogy közös erőfeszítésekkel érhető el a hosszú távú siker.