Köszöntöm a hallgatókat és köszönöm, ha igazi tavaszi jókedvvel hallgatják műsorunkat. 2026. április 26-án, vasárnap kora délután, a hétfőn este 8 órakor kezdődő ismétlés idején, ezen kívül pedig a hangos archívum jóvoltából bármikor közérdekű magazinunk, a Mozaik XVIII. évfolyamának 17. számát hallgathatják meg, a szerkesztő-műsorvezető, Haeffler András vagyok. Az előttünk levő héten lesz május elseje, a hajdani kötelezően felvonulós pártünnep, amelynek azonban sokkal régebbi és szebb hagyományai vannak a hideg virslinél, meleg sörnél és emelvényen való integetésnél. Május 1-je a szerelem ünnepe is, a magyar népi hagyományok szerint ilyenkor májusfát állítottak a legények annak a lánynak, akinek a szívét szerették volna elnyerni. A májusfa-állítással adta tudtára a legény, hogy mely lánynak udvarol vagy szeretne udvarolni. Azaz a májusfa nem más, mint egy, a természet segítségével kifejezett szerelmi vallomás. A népi hagyomány szerint a hónap első napján zöld ágakkal, virágokkal díszítették a házakat, illetve már az 1400-as évektől jegyzik magát a májusfa-állítás szokását is. A májusfa más népi nevei: hajnalfa, jakabfa vagy májfa. A májusfa-állítás máig élő hagyomány, sokfelé egy jegenye vagy nyárfa ágait díszítik fel színes szalagokkal. A palócoknál a fát a legény állította fel és a díszítést a lány végezte el. Ehhez kapcsolódik a májusfa kitáncolása pünkösdkor, amikor nagy dínom-dánom, vigasság közepette kidöntötték a fát. Az ünnep hagyományos színei a piros és a fehér, valamint a zöld lombok. Jelkép még az üst, amely a nőiséget hivatott ábrázolni azáltal, hogy befogadja a férfierőt. Kedves kelta eredetű hagyományok, amelyeket érdemes kipróbálni és meghonosítani a családban: május elsejének reggelén szalagokat kell kötni egy tetszőlegesen kiválasztott fára és minden szalag felkötése előtt kívánni valamit. Egy másik szokás: össze kell szedni minden idejétmúlt, hátráltató gondolatot, félelmet, megnevezni a szorongások és aggodalmak tárgyát, mindezeket felírni egy-egy papírdarabra és rituálisan elégetni egy „üstben”, vagy egy tálkában. Ennyit tavaszköszöntő bevezetésként, következik a tartalomjegyzék. A szigetszentmiklósi Városházán a mögöttünk hagyott héten átvette megbízólevelét a 10. választókerület új országgyűlési képviselője, Perticsné Kácsor Andrea. Mi is részt vettünk az ünnepélyes eseményen. Tekintettel a majálist is magába foglaló közeledő hosszú hétvégére, kulturális és szórakoztató eseményekre hívjuk fel a következőkben a figyelmet. Április 25-én, szombaton egy június közepéig megtekinthető, csodálatos népművészeti kiállításra látogatunk el, majd az Élethajó Háló rendezvényét ismerhetik meg, ezután pedig nemcsak a Kéktón rendezendő Miklósi Majális eseményeit, hanem az összes májusi rendezvényt ismerteti Lázár Gergő, a Városi Könyvtár és Közösségi Ház igazgatója. Ez a kínálatunk, hasznos és szórakoztató rádiózást kívánok minden kedves hallgatónknak!
A Csepel-sziget élményszigete, a termálvíz és a Kevei Gyógyvíz egész éves ölelésében:
Aqua Land Ráckeve - Élmény minden cseppjében!
Gyógyászat
Wellness
Szaunakultúra
Strand
Szállás
Az Aqua Land komplexuma, közel 5 hektáros területen, kültéren és beltéren egyaránt biztosítja a termálvíz és a gyógyvíz adta gyógyító és termális élményeket, Vendégei számára.
Egyes részlegeink állandó, más részlegeink időszakos üzemeltetésével biztosítjuk az évszaknak megfelelő komplex, gyógyító-, és wellness élményeket. Az utó-, és előszezonban fedett részeink üzemelnek - Fedett Fürdő, Vitál Központ, Masszázsvilág, III. számú kültéri gyógyvizes medence, I-es kültéri termálvizes élménymedence (péntek és szombat esténként vízi mozival) - , főszezonban kiegészül a szabadtéri stranddal és a kapcsolódó egységekkel. Szálláshelyeink - Thermal Camping és Faházas Villapark - egész éves nyitva tartással és fürdőnk szolgáltatásaival várják a hozzánk látogatókat.
Facebook:
https://www.facebook.com/aqualand.rackeve






Lakihegy Rádió az Instagramon
Lakihegy Rádió a Facebookon
Legújabb videók a Youtubon









